Moliya 28/03/2025 Soliq qo‘mitasi xorijiy o‘tkazmalarni soliqqa tortish tartibini tushuntirdi
Soliq qo‘mitasi xorijiy o‘tkazmalarni soliqqa tortish tartibini tushuntirdi
Toshkent, O‘zbekiston (UzDaily.uz) — O‘zbekiston Respublikasi Soliq qo‘mitasi chet eldan kelgan pul o‘tkazmalari bo‘yicha soliqqa tortish tartibini tushuntirdi.
Agar mablag‘lar boshqa jismoniy shaxslar tomonidan yuborilgan bo‘lsa, ular soliqqa tortilishdan ozod qilinadi va jami yillik daromad to‘g‘risida deklaratsiya topshirish talab qilinmaydi.
Biroq, xorijiy kompaniyalar tomonidan yuborilgan pul o‘tkazmalari soliqqa tortiladi. Bunday hollarda soliq to‘lovchi deklaratsiyani har oyning 1-chislosiga qadar topshirishi kerak, aks holda tijorat banklari tomonidan taqdim etilgan maʼlumotlar asosida soliq organlari mustaqil ravishda soliqni hisoblab chiqishi mumkin.
Banklar bunday o‘tkazmalar haqida umumlashtirilgan maʼlumotlarni soliq organlariga taqdim etadi. Agar soliq to‘lovchi belgilangan muddatda deklaratsiyani topshirmasa, unga personal kabineti orqali soliq yuklatilganligi haqida xabarnoma yuboriladi.
Agar fuqaro ushbu hisob-kitoblar bilan norozi bo‘lsa, u soliq organlari sayti orqali qayta hisob-kitob qilish uchun so‘rov yuborishi mumkin. Buning uchun tegishli tasdiqlovchi hujjatlarni taqdim etish talab qilinadi.