Madaniyat 15/03/2025 Imom Moturidiy tavalludi keng nishonlanadi
Imom Moturidiy tavalludi keng nishonlanadi
Toshkent, O‘zbekiston (UzDaily.uz) — “Imom Moturidiy tavalludining 1155 yilligini keng nishonlash to‘g‘risida”gi Prezident qarori qabul qilindi
Qarorga ko‘ra, 2025 yilda Imom Moturidiy tavalludining 1155 yilligi keng nishonlanadi.
Allomaning islom olamidagi obro‘-eʼtibori va nufuziga munosib tarzda yuqori saviyada nishonlash bo‘yicha quyidagilarni nazarda tutadigan chora-tadbirlar dasturi tasdiqlanadi, jumladan:
- 2025 yil aprel oyida Samarqand shahrida “Moturidiylik – bag‘rikenglik, moʻtadillik va maʼrifat taʼlimoti” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy anjuman o‘tkazish;
- xorijlik tadqiqotchilar o‘rtasida moturidiylik taʼlimoti bo‘yicha ilmiy tanlov o‘tkazish, g‘oliblar ishtirokida O‘zbekistonda madaniy-maʼrifiy uchrashuv va seminar-treninglar tashkil etish;
- Imom Moturidiyning “Taʼvilot al-Qurʼon” va “Kitob at-tavhid” asarlari va moturidiylik taʼlimotiga oid manbalarning o‘zbek va xorijiy tillardagi ilmiy-izohli akademik tarjimalarini nashr etish.
“Moturidiylik taʼlimoti va hozirgi zamon” mavzusida respublika ilmiy-amaliy konferensiyasini hamda ilmiy maqolalar tanlovi o‘tkaziladi.
O‘zbekiston musulmonlari idorasiga imom-xatiblar hamda diniy taʼlim muassasalari talabalari o‘rtasida “Moturidiylik taʼlimoti bilimdoni” tanlovini o‘tkazish va g‘oliblarni munosib taqdirlash tavsiya etildi.